U Župnoj crkvi sv. Josipa Radnika u Belišću u srijedu 4.ožujka 2026. godine služeno je
svečano misno slavlje kojega je predslavio mons. Ivo Martinović, biskup Požeške biskupije.
Koncelebrirali su domaći fratri, župnik fra Marko Neretljak i župni i samostanski vikar fra
Tomislav Sabađija te vlč. Matej Filipović, tajnik Požeške biskupije. Ovim je misnim slavljem
započela devetnica – devet srijeda priprave za proslavu 60 godina Župe i Samostana sv.
Josipa Radnika u Belišću.
Na početku misnoga slavlja riječi dobrodošlice mons. Martinoviću uputio je župnik fra Marko
Neretljak rekavši kako smo zahvalni Bogu na „lijepome euharistijskome slavlju kojim ćemo
započeti pripravu proslave našega nebeskoga zaštitnika te 60. obljetnicu župe i samostana.“
Čast nam je, nastavio je dalje župnik, da će „devetnicu otvoriti mons. Ivo kojega smo
dočekivali kao sjemeništarca, bogoslova i župnoga vikara, a sada kao biskupa.“ Mons.
Martinović se zahvalio na uvodnim riječima dobrodošlice te pozdravio sve okupljene vjernike
„koji žele slaviti Gospodina i zahvaljivati Mu na dobročinstvima koja je činio i koja čini.“
Naglasio je kako je ljepotu zajedništva i sam doživljavao u ovoj župi služeći kao župni vikar.
Tumačeći naviještenu Božju riječ, u svojoj je homiliji mons. Martinović istaknuo kako nam
tekst Knjige proroka Jeremije (Jr 18, 18-20) donosi riječi u kojima on moli Gospodina za one
koji ga progone i čine mu zlo. To su i oni koji pripadaju njegovu narodu i dobro ga poznaju. U
naviještenome evanđeoskome ulomku (Mt 20, 17-28) slušamo poznati tekst u kojemu majka
sinova Zebedejevih moli Isusa da njezini sinovi budu najbliže Njemu u Kraljevstvu. Ona želi,
naglašava mons. Ivo, „da njezini sinovi imaju čast ne samo na zemlji, nego i na nebu.“ Isus
nas poziva na put služenja koji je „najveći dar do nebeske slave.“ Služenje je, istaknuo je
propovjednik, temelj za naš život, vjeru i spasenje. Biskup je Ivo zatim naglasio da, dok
promatramo današnji svijet u kojemu se pokazuje moć i gospodarenje nad drugima, uočavamo
kako se „služenjem oslobađamo navezanosti na ljude i stvari i tako možemo iskreno darivati
svoje srce.“
U ovome misnome slavlju, dodao je biskup Ivo, a povodom lijepe obljetnice, želimo zahvaliti
Bogu na „svećenicima i fratrima koji su, boraveći i služeći u ovoj Župi, na svoj način
svjedočili Božju ljubav.“ Svoju je homiliju nastavio mišlju blaženoga Alojzija Stepinca kako
je euharistija „najvrjednije i najsigurnije sredstvo obnove svake župe.“ Euharistija je središte
služenja i u njoj nam se „Isus daruje u svoj punini, a svatko od nas u dubini svoga srca
komunicira s Bogom.“ Želimo moliti, zaključio je svoju homiliju biskup Martinović, da Krist
i dalje obnavlja ovu župu snagom svoje ljubavi. U tome će nam uzor biti sveti Josip koji je
„tiho, neprimjetno i predano služio Bogu.“
Na kraju euharistijskoga slavlja župnik se zahvalio biskupu Ivi koji nam je „uputio duboke
misli koje će nam omogućiti promišljanja u korizmenome vremenu.“ Ovom je prilikom fra
Marko darovao mons. Martinoviću sliku akademskoga slikara Marka Živkovića pod nazivom
„Stigme svetoga Franje“ i poručio kako je i „život mons. Ive duboko prožet karizmom
svetoga Franje Asiškoga.“ Biskup se zahvalio na pozivu da predslavi ovo misno slavlje uz
misao kako mu „dolazak u Belišće uvijek obnavlja susrete kao đakona i župnoga vikara…“
Preporučujući župljanima molitve za svoje duhovne pastire i nova duhovna zvanja te
udijeljivanjem svečanoga blagoslova, zaključeno je misno slavlje.
Marija Jelkić
