Najava: otvorenje izložbe slika “Metanoja” akademskog slikara Tihomira Lončara

22. 6. 2021.

Pozivamo sve zainteresirane na otvorenje izložbe slika “Metanoja” akademskog slikara Tihomira Lončara. Svečano otvorenje održat će se u subotu, 3. srpnja 2021. godine, ispred zgrade Gradske uprave grada Belišća s početkom u 18 sati. U glazbenom dijelu otvorenja izložbe nastupit će gudački kvartet. Izložba će biti otvorena do 6. kolovoza 2021. godine, a ulaz je slobodan. Organizatori ove izložbe su Grad Belišće i Župa sv. Josipa Radnika Belišće. Programa otvorenja izložbe vodit će prof. Branko Matišić.

Tihomir Lončar (Vinagora, 1953.)

U Zagreb dolazi 1964. godine, gdje završava osnovnu školu i upisuje slikarski odjel na Školi primjenjene umjetnosti.1970. boravi u Rimu, Firenzi i Veneciji gdje doživljava nezaboravne susrete s vrhunskim majstorima talijanske i europske renesanse, manirizma i baroka, ali upoznaje i remek-djela moderne i suvremene likovne umjetnosti. Godine 1974. završava Školu primjenjene umjetnosti i upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, odjel slikarstva. Prvi, primarni profesori sum u Ljubo Ivančić i Ivo Friščić. Iste godine studijski boravi u Munchenu i Parizu gdje se susreće s Picassom u kojem otkriva izvor suvremene slikarske energije.Diplomira slikarstvo 1980. godine na ALU u Zagrebu u klasi Josipa V. Jordana, a sljedeće godine surađuje s Edom Murtićem koji ga oduševljava svojim stvaralačkim postupcima i upoznaje s tehnikom slikanja na emajlu. 1984. slika četiri slike u bočnim lađama crkve Sv. Antuna Padovanskog u Zagrebu. Prvu samostalnu izložbu priređuje 1985. godine u Galeriji Buljat u Zagrebu.Od 1989. do 1993. radi na velikoj izložbi slika predviđenoj za prostore Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, gdje 1993. izlaže 107 ulja na platnu. Nakon toga slijede izložbe širom Hrvatske, a kao jedna od zapamćenih je velika izložba ciklusa Tri godišnja doba koju je 1999. godine postavio u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu. Tihomir Lončar danas živi i djeluje u Zagrebu.