NAJAVA: Predavanje o prvim tiskanim izdanjima u Hrvatskoj

02. 11. 2023.

Niti puna tri desetljeća nakon što je Johannes Gutenberg otisnuo prvu tiskanu knjigu na svijetu, Bibliju, hrvatski je narod dobio svoju prvu tiskanu knjigu, Misal po zakonu Rimskoga dvora, otisnut 1483. godine. Svoju prvu tiskanu knjigu Hrvati su dobili na svome pismu, uglatoj glagoljici, i na svome starom bogoslužnom jeziku, crkvenoslavenskome. Tiskanje hrvatskoglagoljskih knjiga od tog će trenutka doživjeti pravi procvat, a na našemu prostoru osnovane su i dvije glagoljaške tiskare: senjska i riječka. Hrvatski se narod tako od samih početaka uključio u tu epohalnu kulturnu revoluciju, a za razliku od većine drugih europskih naroda, mi smo to napravili na svojim jezicima i svome pismu. Naša prva tiskana izdanja bila su ponajprije u službi bogoslužja i duhovne izgradnje, pokazujući time da je kršćanstvo neodvojivi element hrvatske kulturne povijesti.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige Samostan sv. Josipa Radnika franjevaca trećoredaca glagoljaša u Belišću i Mjesno bratstvo Franjevačkoga svjetovnoga reda organiziraju predavanje pod nazivom: KNJIGA U CRKVI I CRKVA U KNJIZI: o prvim tiskanim izdanjima u Hrvatskoj, koje će u Dvorani bl. Alojzija Stepinca (župna crkva sv. Josipa Radnika u Belišću) u četvrtak 9. studenoga 2023. godine s početkom u 19 sati održati mlada znanstvenica Matea Sesar, doktorandica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i asistentica na Odsjeku za hrvatski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Dobro nam došli!