Naša su župa i Mjesno bratstvo Franjevačke mladeži bili domaćini Područne skupštine i IX. škole animatora od 29. do 31. listopada 2021. godine. Na tom je susretu župa ugostila pedesetak mladih Osječkog područnog bratstva franjevačke mladeži koje okuplja 15 zajednica FRAME, od Iloka do Požege.
Moto ovoga susreta bio je: „Pouči me Gospodine, da se Tvog držim Zakona i čuvat ću ga svim srcem.“
Prvoga dana, u petak 29. listopada, nakon okupljanja u ranim poslijepodnevnim satima, mladi su se uključili u molitvu krunice u sklopu listopadskih pobožnosti posvećenih Majci Božjoj. Nakon svete mise koju je predslavio fra Mislav Lukačević, framaši su zajedno s pukom molili večernju molitvu časoslova. U 21 sat uslijedilo je euharistijsko klanjanje koje je animirao fra Stjepan Hrkač.
Drugoga dana, u subotu 30. listopada, nakon jutarnje molitve časoslova održano je predavanje fra Ivana Crnkovića te rad po grupama koje se nastavilo i poslijepodne, nakon ručka i slobodnog vremena.
Euharistijsko slavlje u 18 sati predslavio je fra Matija Marijić. Ono je započelo obraćanjem župnika, fra Marka Neretljaka koji je pozdravio mlade framaše. Tople riječi pozdrava uputio je njihovim roditeljima koji podržavaju svoju djecu u želji da, zajedno sa svojim duhovnim asistentima, rastu u duhovnoj dimenziji. Nakon pročitanog evanđeoskog ulomka, a prije homilije, 25 članova FRAME Belišće dalo je svoja obećanja. Upravo ta obećanja koja framaši obnavljaju svake godine kao vanjski znak pred Bogom i Crkvom jesu ono što Framu čini posebnom. Ona su odgovor na poziv Duha Svetog da žele kroz idućih godinu dana živjeti Evanđelje i služiti svom bratstvu po primjeru svetoga Franje.
I predslavitelj euharistijskog slavlja, fra Matija Marijić, u svojoj se homiliji obratio mladima rekavši im kako će vršeći zapovijedi ljubavi i stavljajući Boga na prvo mjesto ispunjavati i ono što su netom obećali. A to je upravo obećanje da će u godini dana nasljedovati primjer Gospodina našega Isusa Krista.
Nakon svete mise svi su nazočni bili pozvani na zajedničko druženje i okrjepu u Dvorani bl. Alojzija Stepinca.
U nedjelju 31. listopada, nakon jutarnje molitve časoslova te duhovnog nagovora fra Matije, uslijedio je završni rad u grupama. Svetu je misu predslavio fra Gabrijel Bošnjak. Mladim su framašima bile uručene diplome te su se nakon ručka, obogaćeni ovim susretom prepunim duhovnih sadržaja, uputili svojim kućama.
Kao župljani, možemo izraziti veliko zadovoljstvo i radost našim mladima koji su odlučili tražiti smisao svoga postojanja te svoj način života usmjeriti prema pravim vrijednostima koje pronalazimo u Božjoj riječi.
(tekst: Marija Jelkić)