Proslavljena svetkovina sv. Josipa Radnika

11. 5. 2025.

U četvrtak, 1. svibnja 2025. godine na svečanoj svetoj misi koja se slavila na hrvatskom crkvenoslavenskom jeziku proslavili smo crkveni god i nebeskog zaštitnika naše župe, svetoga Josipa Radnika, obljetnicu posvećenja župne crkve i samostana te Dan Grada Belišća.

Ovom slavlju prethodila je trodnevna priprava koja je započela u ponedjeljak, 28. travnja misnim slavljem koje je predslavio mons. Antun Sente, rektor Nacionalnoga svetišta svetoga Josipa u Karlovcu, uz koncelebraciju župnika fra Marka Neretljaka, župnoga i samostanskoga vikara fra Mirka Miškovića i fra Tomislava Sabađije. Zahvalivši na riječima dobrodošlice koje je uputio župnik, mons. Sente istaknuo je kako »večeras zajedno ovdje sa svima nama sveti Josip uprisutnjuje i Boga Oca jer nam on svojim radom daje naslutiti sliku Boga Oca koji radi.« Tumačeći tekst navještenog evanđelja (Iv 3,1-8) mons. Sente naglašava da, slušajući rasprave između Isusa i farizeja, uglavnom imamo negativno mišljenje o potonjima. Međutim slušajući jednoga od njih, Nikodema, uočavamo kako se on želi susresti s Isusom »obnoć« jer se boji osude svojih prijatelja. Isus prihvaća takav oblik komunikacije jer razumije naša propitkivanja i promišljanja. Nikodem je radoznao »jer sve ono što se događa oko Isusa, on prepoznaje kao ispunjenje onoga što su navijestili proroci.« Mons. Sente se pita kako mi pristupamo Bogu. Bog zahvaća nutrinu svakog od nas i mijenja logiku razmišljanja, stoga, »dajmo prostor Bogu da rastjera od nas svaki strah, izložimo se i pokažimo da smo Kristovi«, zaključuje svoju homiliju mons. Sente.

Nakon misnog slavlja uslijedilo je otvaranje izložbe Hrvatski svetci i blaženici u našemu narodu akademskog slikara Branimira Dorotića. Tom se prilikom okupljenima obratio župnik fra Marko Neretljak, a zatim su izložbu predstavili i o njoj govorili: član Župnog pastoralnog vijeća Branko Matišić, mons. Antun Sente, povjesničar umjetnosti Stanko Špoljarić te, naposljetku, i sam autor Branimir Dorotić.

Drugoga dana duhovne priprave, u utorak 29. travnja misno slavlje predslavio je kancelar Požeške biskupije vlč. Robert Kupčak, uz koncelebraciju domaćih fratara. U svojoj se propovijedi vlč. Kupčak dotaknuo spomendana svete Katarine Sijenske te naglasio kako je ona bila osoba velike vjere i snažnoga duha. U tom smislu možemo ju povezati i sa životom svetoga Josipa, tihoga i pravednoga čovjeka čija je uloga u povijesti spasenja bila ključna, iako često skrivena od svih. U životu ovih svetaca možemo naći nadahnuće i za vlastiti hod vjere. Sveta Katarina je vođena dubokim mističnim iskustvom Krista postala neustrašivi glas istine i pomirenja u turbulentnome četrnaestome stoljeću. S druge pak strane, sveti Josip otkriva nam se kao čovjek tihe snage i besprijekorne poslušnosti. Njegova spremnost prihvatiti Mariju i Isusa kao svoje unatoč svim ljudskim sumnjama i preprjekama primjer je vjere »koja vjeruje u tišini i predanosti.« Bio je stup obitelji i tihi oslonac na komu je raslo Božansko Dijete, a njegova uloga zaštitnika Svete Obitelji svjedoči o njegovoj nesebičnoj ljubavi i odgovornosti. Sveta Katarina Sienska i sveti Josip dva su izvanredna primjera vjere i ljubavi. Iako su živjeli u različitim razdobljima povijesti, odvažno svjedoče vjeru i duboku povezanost u svojoj poniznosti, hrabrosti, ljubavi i predanosti Bogu. »Neka nas njihovi životi nadahnu da u svom svakodnevnom životu budemo svjetlo svojim bližnjima i da u poniznosti pronalazimo snagu za vršenje Božje volje«, zaključio je svoju homiliju vlč. Kupčak. Po završetku misnog slavlja u Dvorani blaženog Alojzija Stepinca održano je predstavljanje nacrta buduće monografije o svetištu svete Ane u Bistrincima, koje je izložio dr. sc. Žarko Španiček, ravnatelj Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture Republike Hrvatske u Požegi.

Posljednji dan trodnevnice, 30. travnja, predsjedatelj misnog slavlja bio je vlč. dr. sc. Ivan Petrović, upravitelj Župe svetoga Alonzija Gonzage u Popovači. Koncelebrirali su župnik fra Marko Neretljak, župni i samostanski vikar fra Mirko Mišković, fra Tomislav Sabađija i fra Ivan Paponja. U uvodnoj riječi župnik je pozdravio vlč. Petrovića, kao i fra Ivana Paponju koji je davnih godina službovao u našoj župi, a ovih je dana dobio Plaketu Grb Grada Belišća kao priznanje za njegov doprinos u razvoju Župe od sredine 1980.-ih do 1993. godine. Okosnica propovijedi bio je tekst Djela apostolskih (Dj 5,17-26). U tom se tekstu govori o nekim pojavama koje su pratile novi život mlade Crkve: apostoli su bačeni u tamnicu, na čudesan su način oslobođeni, borave u Hramu i, na poticaj anđela, govore ljudima riječi o novom životu. Razlog njihovog zatočenja, govori vlč. Petrović, nije bio nikakve pravne nego isključivo osobne naravi. Nakon oslobađanja apostoli nisu imali »nikakve osjećaje osude i nikakve govore kojima bi pokušali nauditi onima koji su prema njima bili zavidni.« Ovo nam je škola, nastavlja, »jedna predivna uskrsna poruka ususret slavlju svetog Josipa Radnika.« Sveti Josip daje nam primjer kako čovjek u svakom trenutku može naći razlog slaviti Boga i biti uz Gospodina. Tako i mi, uoči ove svetkovine, budimo ljudi koji će iz uskrsnog vremena pronaći trenutak zahvale prema Bogu u svim trenutcima života, i u onima koji su dobri, i u onima koji su manje dobri. Po završetku misnoga slavlja uslijedilo je predstavljanje knjige vlč. Ivana Petrovića pod nazivom Čuvajući riječi tvoje. Riječ je, naime, o zbirci oko 150 biblijskih poruka koje su nadahnute na retku nedjeljnih čitanja i prate trogodišnji liturgijski ciklus. Knjigu su predstavili i o njoj govorili fra Mirko Mišković i autor vlč. Ivan Petrović.

Na svetkovinu svetoga Josipa Radnika u četvrtak, 1. svibnja 2025. godine svečano misno slavlje, koje se slavilo na hrvatskome crkvenoslavenskome jeziku, predslavio je vlč. dr. sc. Kristian Kuhar, župnik Župe svete Marije Magdalene u Štrigovi. Uz njega su, osim domaćih fratara, koncelebrirali brojni svećenici Valpovačkog i Donjomiholjačkog dekanata. U svojoj je homiliji vlč. Kuhar naglasio kako je sveti Josip nebeski zaštitnik Crkve, skrbnik Otkupitelja Isusa Krista, zaručnik Blažene Djevice Marije i među svetcima zauzima posebno mjesto. Muškarac, muž i otac dobio je ulogu koju mu je odredio Bog po prirodnom uređenju svijeta i ispunio je sve što je Bog od njega očekivao u pravednosti vjere poput patrijarha Starog zavjeta i otaca naše vjere. Mi se danas osvrćemo, nastavio je, na lik svetog Josipa Radnika i Crkva nas poziva da razmišljamo o ljudskom radu. Evanđelje nam govori o tome da je Isus bio drvodjeljin sin te je bio poslušan svojoj obitelji pa je s ocem Josipom radio isti zanat. Vlč. Kuhar se pita: „Što je rad danas?«, te kaže kako se u novim ideologijama rada čovjeka zarobljava i prisiljava da bez imalo morala »bude onaj koji će pobijediti na tržišnom natjecanju.« Današnji rad »treba čovjeka samca, bez obitelji, prijatelja ili rodbine; treba čovjeka koji će raditi bez zadovoljstva zbog učinjenog posla, a to čovjeka sve više otuđuje.« Teško da se možemo izvući iz takvog društveno-ideološkog okruženja, ali imamo primjer svetog Josipa koji je bio »onaj koji je i najkritičnije situacije s Božjom pomoći mogao nadići i iz njih izići kao pobjednik.« Neka nam sveti Josip Radnik bude poticaj da se kao vjernici nosimo s izazovima vremena u kojima nam ne će ponestajati hrabrosti, ali i njegove tvrdoglavosti, zaključio je svoju homiliju vlč. Kristijan Kuhar.

Na kraju ovoga po mnogočemu posebnoga euharistijskoga slavlja župnik fra Marko izrazio je radost na daru svetog Josipa Radnika, nebeskoga zaštitnika »Grada radnika i radništva«. Zahvalio je na zajedništvu tijekom ovih svečanih dana, a na osobit način i vjernicima Župe svete Marije Magdalene u Štrigovi koji su kao hodočasnici zajedno sa svojim župnikom došli s nama proslaviti crkveni god.

(tekst: Marija Jelkić; foto: Krešimir Šarčević i Marija Jelkić)