Vjernici iz Belišća na biskupskome ređenju mons. Ive Martinovića

19. 6. 2024.

U subotu 8. lipnja 2024. godine u katedrali svete Terezije Avilske u Požegi tijekom euharistijskog slavlja za novoga požeškoga biskupa zaređen je mons. Ivo Martinović. Misi su nazočili brojni nadbiskupi, biskupi (njih 28 iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije i Mađarske), predstavnici drugih Crkava i crkvenih zajednica, poglavari redovničkih zajednica, među kojima i generalni ministar franjevaca trećoredaca fra Amando Trujillo Cano. Na euharistijskom slavlju sudjelovao je i apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua, zatim javni dužnosnici i brojni vjernici iz Požeške biskupije, Đakovačko-osječke nadbiskupije i drugih krajeva Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Glavni je zareditelj bio zagrebački nadbiskup i metropolit te predsjednik Hrvatske biskupske konferencije mons. Dražen Kutleša, a suzareditelji su bili mons. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit, i umirovljeni požeški biskup mons. Antun Škvorčević, apostolski upravitelj Požeške biskupije.

Na početku euharistijskog slavlja nazočnima se obratio mons. Antun Škvorčević te uputio riječi pozdrava imenovanom biskupu, predvoditelju slavlja, drugim nazočnim biskupima, svećenicima, redovnicima i redovnicama, predstavnicima javnih vlasti i ostalim vjernicima. Poželjevši biskupu Martinoviću dobrodošlicu u Požešku biskupiju, naglasio je sljedeće: „Zahvatio i Vas u biskupskom ređenju sveti zanos snagom Duha Svetoga te u posvemašnjoj predanosti Bogu pod geslom ‘radost i mir’ služite Božjem narodu Požeške mjesne crkve, napose onima kojima je potrebna Vaša ruka pomoćnica, riječ tješiteljica, a nadasve suosjećajno srce zajedništva u patnjama, siromaštvu, bolesti i osami s nemalim brojem onih koji su povjereni Vašoj pastirskoj brizi.“ Nakon navještenih liturgijskih čitanja uslijedilo je predstavljanje izabranika za biskupsko ređenje i čitanje apostolskoga naloga o biskupskom imenovanju, koji je pročitao apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj mons. Giorgio Lingua.

U svojoj je homiliji zagrebački nadbiskup Kutleša najprije podsjetio da je Požeška biskupija utemeljena prije 27 godina, točnije 5. srpnja 1997. godine, kada je imenovan i njezin prvi biskup mons. Antun Škvorčević. Ujedno je zahvalio biskupu Antunu na svemu učinjenom za ovu biskupiju kao i za Hrvatsku biskupsku konferenciju. Poručio je da je pred biskupom Martinovićem novo razdoblje njegovog života. „Kao član franjevačke redovničke obitelji navikao je slušati i služiti; izbor redovničkog zvanja je bio nešto što je htio i za što se pripremao tijekom svoje redovničke formacije. Biskupska je služba nešto posve drugo. Vodi nas kamo i ne želimo i ne planiramo, za što se ne pripremamo, ali čemu se u poslušnosti vjere predajemo“, rekao je mons. Kutleša. Potom se osvrnuo na poticaj svetoga Pavla upućen Timoteju. Sveti Pavao daje mu „recept“ za ustrajnost koju je teško ostvariti u suvremenom društvu u kojemu je više na djelu prilagođavanje trendovima, negoli „usklađivanje sa standardima Božje Riječi i ustrajnost u povjerenju Bogu kako bi se postigao cilj i osvajanje vječnoga života“, zaključuje mons. Kutleša.

Nakon homilije uslijedio je obred ređenja koji je započeo obećanjem izabranika o nakani čuvanja vjere i vršenja službe, nastavio se litanijskim prošnjama, polaganjem ruku i molitvom ređenja. Po završetku molitve ređenja svećenici su uklonili evanđelistar što su ga, kao liturgijsku gestu, nad glavom zaređenika imali čast držati fra Marko Neretljak i fra Ivan Paponja. Treba naglasiti da je evanđelistar dar Provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša novom požeškom biskupu mons. Ivi Martinoviću, bivšem provincijalu i članu navedene zajednice, a koji će ostati trajni dar franjevačke zajednice Požeškoj biskupiji. Korice evanđelistara urešene su „tetramorfom“, motivom četvorice evanđelista na prednjoj strani, a na stražnjoj se strani nalaze motivi sv. Jeronima, sv. Ivana Krstitelja te svete braće Ćirila i Metoda. Motive za korice evanđelistara i njihov raspored osmislio je fra Mirko Mišković, župni i samostanski vikar u Belišću, u suradnji s provincijalom fra Brankom Lovrićem i provincijskim tajnikom fra Zvonimirom Brusačem. Potom je uslijedilo mazanje glave i predaja evanđelistara i znamenja (prstenjak, mitra i pastirski štap). Obred se nastavio čestitkama novozaređenom biskupu. U ime članova Hrvatske biskupske konferencije čestitku je uputio nadbiskup Đuro Hranić i pozvao ga, nakon što je zahvalio biskupu Antunu na svemu čime je zadužio Požešku biskupiju, da „u radosti i miru kao biskup postojano služi i plodno ostvaruje svoje pastirsko biskupsko poslanje u ovoj mjesnoj crkvi.“ Potom je u ime svećenika i đakona Požeške biskupije čestitku izrekao vlč. Krunoslav Juraković. Biskupa Ivu je pozvao da nastave zajednički rad u biskupiji „uz iskrenu otvorenost, koju prate mnoge vrline, sposobnosti, talenti, duhovnost i pastoralno iskustvo svećenika.“ U ime redovnika i redovnica čestitku je izrazila predsjednica Hrvatske redovničke konferencije s. Lidija Bernardica Matijević. U svom je obraćanju novoimenovanom biskupu rekla da ga „redovnice i redovnici ispraćaju kao provincijala koji je vjerodostojno i ponizno potvrdio svoj zavjet poslušnosti.“ U ime vjernika laika Požeške biskupije čestitala je i voditeljica biskupijskog obiteljskog centra Pro vita et familia Ana Matković. „Iskazujem Vam i spremnost nas vjernika laika da u životnost poslanja naše požeške Crkve stavimo na raspolaganje svoje znanje, sposobnosti i talente izgrađujući međusobno zajedništvo koje se živi u ljubavi miru i istini“, rekla je. U ime mladih Požeške biskupije Gabriel Rašić najprije je zahvalio biskupu Škvorčeviću, a zatim je biskupu Ivi poručio da ga mladi ove biskupije „dočekuju otvorenih ruku i srca“. Prate ga sa simpatijama i molitvama posebno se radujući susretu hrvatske katoličke mladeži u Požeškoj biskupiji 2026. godine, zaključio je Gabriel Rašić. Nakon izrečenih čestitki zaređeni je biskup mons. Martinović prošao katedralom i prostorom ispred nje te je blagoslovio okupljene vjernike. Nakon toga uputio je svoj zahvalni govor. Svoje je zahvale najprije izrekao Bogu Stvoritelju koji ga je imao u svom promislu i stvorio po životima pokojnih roditelja, oca Martina i majke Marije. Posebne je zahvale i pozdrave uputio papi Franji za iskazano mu povjerenje. Zahvalio je pokojnim roditeljima te sestrama, bratu i njihovim obiteljima, svoj braći u biskupstvu, glavnom zareditelju i suzarediteljima. Pozdravio je i zahvalio na dolasku mons. Tomi Vukšiću, vrhbosanskom nadbiskupu i metropolitu i predsjedniku Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine. Također je zahvalio i pozdravio sve ostale nadbiskupe i biskupe iz Hrvatske, BiH, Srbije, Makedonije i Mađarske, izaslanike biskupa, generalne vikare, časne majke, provincijale, provincijalke, redovnice i redovnike. Izraze zahvale uputio je i svoj braći iz Provincije i Reda, na čelu s generalnim ministrom fra Amandom Trujillo Canom te odsutnim provincijalom fra Brankom Lovrićem. Posebnu je zahvalu uputio fratrima i časnim sestrama toliškog samostana, koji su ga uvijek pratili i bili uz njega u njegovu odrastanju, studiju, redovničkom i svećeničkom životu. Pozdrave i zahvale uputio je i predstavnicima sestrinskih Crkava, predstavnicima civilnih vlasti i medijima. Posebne je pozdrave posvetio je kleru i vjernicima Požeške biskupije. Svoj je zahvalni govor završio riječima: „Kad Bog u tišini govori on nas ne ispunja samo svojom blizinom, nego donosi savršeni mir koji nam prožima dušu i srce. To je iskustvo koje sa psalmistom ponavljamo – ‘Samo je u Bogu mir, dušo moja’.“

Na poziv župnika fra Marka Neretljaka i naša je župna zajednica sudjelovala na biskupskom ređenju mons. Ive Martinovića. Tridesetak se župljana organiziranim prijevozom uputilo u Požegu kako bi iskazali radost, ljubav i veselje povodom ovog iznimnog događaja. Cijeli nam je dan bio prožet molitvom, ne samo pred Katedralom svete Terezije Avilske, gdje smo preko videozida pratili euharistijsko slavlje, već i u autobusu u kojemu smo molitvom krunice i prigodnim pjesmama izrazili zadovoljstvo za sve primljene milosti ovog dana. Posebne riječi zahvale upućujemo gospođi Marijani Majdenić koja je vodila brigu o putovanju, ali još više o molitveno-duhovnom ozračju ovog hodočašća. Na kraju, vrijedi podsjetiti da je novi požeški biskup svoju svećeničku službu započeo upravo u Belišću ratne 1992. godine, obnašajući službu župnoga vikara.

 

(tekst i foto: Marija Jelkić)