X. Nacionalni susret Frame “Služite Gospodinu u veselju” Ps 100,2

23. 4. 2018.

U petak, 20. travnja 2018., osmanaest framaša uputilo se u Metković, grad domaćin X. Nacionalnog susreta Frame. U popodnevnim satima okupili su se framaši iz cijele Hrvatske. Uslijedilo je raspoređivanje u grupe, upoznavanje… smijeha i veselja nije nedostajalo! Slavili smo svetu misu koju je predvodio mjesni duhovni asistent Frame Metković, fra Duje Jukić. Večernji program u petak bio je zamišljen tako da svako područje predstavlja drugo područje, tako je naše Osječko područno bratstvo Frame predstavljalo Zadarsko – šibensko područno bratstvo. Za kraj dana imali smo klanjanje pred Presvetim koje je predvodio fra Filip Đurđević, nacionalni duhovni asistent Frame. U subotu ujutro ima smo jutarnju molitvu časoslova, a zatim je fra Mario Knezović održao predavanje u kojem je mladima na zanimljiv način ispričao svoj život i poziv. Framaše je potaknuo na geslo susreta: “Služite Gospodinu u veselju”, rekavši kako bi trebali biti primjer u današnjem svijetu. Nakon predavanja uslijedio je rad u skupinama gdje je svaka skupina dobila određena pitanja pomoću kojih su framaši temeljitije razmišljali o geslu susreta, ali i međusobno se upoznavali.

Poslijepodne smo sudjelovali u kreativnim radionicama: Neki su išli u starački dom, dok su drugi svjedočili po gradu. Svetu misu predvodio je fra Josip Repeša, područni duhovni asistent Zadarsko – šibenskog područnog bratstva. Hrvatsko nadzemlje iz Splita osmislio je večernji program kroz kratke skečeve i film; potom smo zajedno kroz pjesmu i veselje proslavi 25 godina Frame u Hrvatskoj. Tako je ovaj X. susret bio poseban jer smo slavili i rođendan Frame. Nedjelja, posljednji dan susreta, bila je zamišljena tako da u skupinama izmjenimo iskustva i porazgovaramo o susretu. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je fra Joško Kodžoman, provincijal OFM-a Split. Na misnom slavlju u nedljelju, u koncelebraciji uz fra Marka Neretljaka, nacionalnog duhovnog asistenta i mjesnog asistenta Frame Ksaver, ispred franjevaca trećoredaca glagoljaša pridružio se i fra Ivo Martinović, provincijal franjevaca trećoredaca glagoljaša. Potom je uslijedio onaj teži dio, rastanak. Sretni i zadovoljni stečenim iskustvima vratili smo se našim kućama.

Katarina Sopek i Lana Loknar, Frama Belišće